Badania w ciąży

Wybitni lekarze i najnowocześniejszy sprzęt ultrasonograficzny sprawiają, że DCG Centrum Medyczne, dawniej Dolnośląskie Centrum Ginekologii to doskonałe miejsce do wykonania badań prenatalnych. Tę propozycję powinna rozważyć każda kobieta w ciąży.

Choć ryzyko niektórych chorób genetycznych wzrasta z wiekiem, to warto wiedzieć, że większość dzieci z zespołem Downa rodzą matki przed 35. rokiem życia. Dlatego też warto, aby badania prenatalne przeprowadziła każda kobieta spodziewająca się dziecka.

Wady wrodzone i poważne choroby występują u 3% noworodków. Wiele z nich można rozpoznać już w życiu płodowym, dzięki nieinwazyjnym badaniom przesiewowym. Ma to głęboki sens, ponieważ wyniki takich badań u większości kobiet mogą zniwelować stres o zdrowie nienarodzonego dziecka. Szczególnie ważne jest to w momencie, gdy okaże się, że maluszek w łonie matki jest obarczony chorobami genetycznymi, ponieważ może to pomóc w zaplanowaniu leczenia ratującego życie lub poprawiającego jego komfort już po przyjściu na świat dziecka. W niektórych przypadkach natomiast, badania prenatalne mogą być sygnałem do wprowadzenia leczenia już w życiu płodowym.

Biorąc pod uwagę fakt, że prenatalne badania przesiewowe prowadzone są w sposób nieinwazyjny, warto się na nie zdecydować. Na ich przeprowadzeniu kobieta i jej dziecko mogą bowiem jedynie zyskać.Na czym polega badanie prenatalne?

Badania prenatalne przeprowadza się głownie za pomocą USG. Najlepszej jakości sprzęt, w jaki wyposażone jest DCG Centrum Medyczne, dawniej Dolnośląskie Centrum Ginekologii, pozwala na dokładne poznanie anatomii poszczególnych narządów dziecka oraz sprawdzenie prawidłowości rozwoju: układu krążenia, układu moczowego i mięśniowo-szkieletowego. Badaniu ultrasonografem towarzyszą testy biochemiczne pierwszego trymestru, które w uzupełnieniu stanowią tzw. przesiewowy test połączony (ang. Combined Screening Test). W Dolnośląskim Centrum Ginekologii istnieje także możliwość wykonania jednego z najbardziej przełomowych badań całej medycyny ostatnich lat, jakim jest nieinwazyjny test prenatalny (ang. Non-Invasive Prenatal Testing = NIPT),  wykonywany na podstawie analizy wolnego DNA płodu wyizolowanego z krwi matki.


Dlaczego warto zrobić badania?

Mimo tak cennych zdobyczy nauki, niewiele przyszłych mam decyduje się na badania prenatalne. Niestety, żniwo zbiera tu obiegowa opinia mówiąca o tym, że badania takie przeprowadza się jako wskazanie do terminacji ciąży. Nic bardziej mylnego, ponieważ badania prenatalne za główny cel mają ocenę stanu rozwijającego się w łonie dziecka, a decyzja o ewentualnym przerwaniu ciąży w przypadku ekstremalnych wad, takich jak bezczaszkowie, należy zawsze do rodziców.

Dużo mniej mówi się natomiast o tym, jak wielką szansą dla dziecka może być prawidłowo wykonane badanie prenatalne. Po pierwsze, w niektórych przypadkach leczenie można podjąć jeszcze w łonie matki. Dotyczy to na przykład anemii płodu na bazie infekcji Parvowirusem B19, czy konfliktu w zakresie grup krwi. Wiedza na temat występowania takiego schorzenia daje szansę na przeprowadzenie transfuzji bezpośrednio do krążenia dziecka. Innym przykładem są przypadki zespołu przetoczenia w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (ang. Twin-to-Twin Transfusion Syndrome). Pod kontrolą cienkiej kamery i światła lasera można rozdzielić dwa układy krążenia łożyskowego. Podobnie jest w sytuacji wystąpienia poważnych wad układu moczowego wywołujących zastój moczu. Zakłada się wtedy specjalnie zaprojektowane dreny, które zapobiegają cofaniu się moczu i zatruciu organizmu. Badania prenatalne powodują także, że lekarze mają szansę przeprowadzić operację w niedługim czasie po narodzeniu dziecka. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadkach krytycznych i ciężkich wad serca. Dzięki temu można zaplanować poród w szpitalu, który ma kompetencje do przeprowadzenia operacji i uratowania dziecku życia.

Wyniki

Wynik badań prenatalnych w każdym przypadku jest potrzebny. Nawet jeżeli wady nie można leczyć, rodzice mają możliwość przygotowania się do wymagającej opieki chorego dziecka oraz poszerzenia wiedzy o chorobie i sposobie polepszenia komfortu życia rodziny.

Wszystkim kobietom ciężarnym, bez względu na wiek, powinno się zaproponować wykonanie przesiewowych badań prenatalnych w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych oraz aberracji chromosomowych. Część z kobiet może liczyć na badania refundowane przez NFZ, jednak w każdym przypadku warto rozważyć ich wykonanie i mieć pewność, ze zrobiło się wszystko co najlepsze dla swojego nienarodzonego dziecka.