Badania po Covid-19
Po przebytej chorobie COVID-19 warto zweryfikować kondycje organizmu i ewentualne powikłania.
CENA PAKIETU
380 PLN
Do badań laboratoryjnych z krwi należą:
Test na przeciwciała IgG
Badanie na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2
Pełna morfologia krwi
To analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych i płytek). Badanie to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.
OB.
Jest jednym z podstawowych wskaźników zdrowia organizmu, umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
CRP
Badanie jest przydatne w diagnostyce stanu zapalnego toczącego się w organizmie, wywołany np. uszkodzeniem mięśnia sercowego.
lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)
Badanie przesiewowe służące do oceny rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu i miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych itd.
elektrolity (sód, potas)
Diagnostyka równowagi wodno-elektrolitowej i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej.
witaminę D
Jej niedobór zwiększa podatność na infekcje, może także przyczynić się do trudniejszego powrotu do zdrowia po przebytej chorobie.
TSH
Badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu może sugerować niedoczynność tarczycy, a niski – jej nadczynność. Choroby tarczycy mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL,GGTP)
To zestaw badań całościowo odzwierciedlających funkcje wątroby i dróg żółciowych.
kreatynina
Określa stan pracy nerek. Odchylenie od normy może świadczyć np. o ostrej niewydolność nerek.
D-dimer
Wskaźnikiem zakrzepicy żył głębokich jest podwyższony poziom D-dimerów, który może pojawić się p przebytej chorobie covid-19. Zakrzepy krwi i zatory w naczyniach krwionośnych to jedno z głównych powikłań po koronawirusie.
Glukoza na czczo
To podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi jest ważne gdyż brak odpowiedniej glikemii wspomaga rozwój powikłań takich jak choroby sercowo-naczyniowe lub przewlekła niewydolność nerek.
LDH (Dehydrogeneza mleczanowa)
Badanie służy diagnozie przyczyny i miejsca uszkodzenia tkanek oraz jest pomocne przy monitorowaniu zawału serca. Podwyższone stężenie stwierdza się również w przypadku takich chorób jak np. udar mózgu.
Troponina T
Jest przydatna w diagnostyce zawałów mięśnia sercowego, a także w monitorowaniu ostrych zespołów wieńcowych.
Układ krzepnięcia APTT PT INR
Wartość nieprawidłowa tego badania wskazująca na nadmierne krzepnięcie krwi może oznaczać żylną chorobę zakrzepowo-zatorowa. Szczególnie niebezpieczną po przebytym COVID-19
Badanie ogólne moczu
Jest podstawowym badaniem odzwierciedlającym funkcję układu moczowego służącym do wykrywania m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego.
Inne badania:
Poza badaniami laboratoryjnymi w naszej Klinice warto wykonać jeszcze badanie USG doppler, który służy ocenie stanu tętnic i żył. Razem dają obraz stanu zdrowia osoby, która wyzdrowiała po zakażeniu koronawirusem.