Badania kliniczne

Masz problemy Endometriozą? Prowadzimy badania kliniczne nad tą chorobą. Poznaj możliwość wyleczenia tej choroby.Badania kliniczne endometrioza

Badanie kliniczne to rodzaj badania prowadzonego z udziałem osób, które dobrowolnie poddają się próbom odkrycia lub potwierdzenia farmakologicznego działania klinicznego i skuteczności określonych leków. Prowadzone są również badania kliniczne w Polsce i innych krajach świata w celu identyfikacji skutków niepożądanych badanych produkt w. Czynności, które są podejmowanie podczas badań klinicznych muszą być bezpieczne dla osób, które zdecydowały się na udział w nim.

W naszym Centrum we Wrocławiu przeprowadzamy badania Kliniczne LUNA, oceniające eksperymentalny (badany) lek dla kobiet z endometriozą. W ramach badania poszukuje się potencjalnych opcji leczenia kobiet z umiarkowanym i silnym bólem związanym z endometriozą.

Badanie kliniczne to badanie medyczne, kt re pomaga odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące badanego leku, na przykład:

  • Czy dziła?
  • Jaka ilość, czyli dawka, może dziłać najlepiej?
  • Na ile jest bezpieczny?
  • Czy powoduje jakieś działania niepożądane?

Co to jest endometrioza ?

Endometrioza charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem miednicy, który często towarzyszy miesiączce. Może to jednak również wystąpić niezależnie od fazy cyklu. W wielu przypadkach ból jest tak uciążliwy, że całkowicie zakł ca codzienne życie. Podstawą endometriozy jest rozrost endometrium poza jamą macicy, np. w jamie otrzewnej. Endometrioza, czyli gruczolistość macicy lub wędrująca śluzowka macicy to choroba, u podłoża kt rej leży rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamą. W wyniku zapalenia w ich obrębie mogą tworzyć się guzki i grudki. Mówiąc najprościej, u kobiet mających regularny cykl przez trzy tygodnie błona śluzowa narasta, a podczas miesiączki złuszcza się. Jednak u niekt rych kobiet dochodzi do sytuacji, w której komórki endometrium, a także krew menstruacyjna przechodzą do jajowodów, a przez nie do jamy brzusznej.
Komórki mogą docierać do jajników, otrzewnej, jelit, a nawet ścian pęcherza, zostając tam na zawsze. Właśnie taka sytuacja nazywana jest endometriozą, czyli wędrującą śluzówką macicy. Szacuje się, że schorzenie to występuje u 5-7% kobiet. W 75% przypadkach dotyczy pacjentek młodych, w wieku 30- 40 lat.

Jakie są przyczyny i skutki endometriozy?

Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane. Choroba ta może łączyć się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Uważa się, że główną przyczyną jest przedostawanie się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i zagnieżdżanie się złuszczonych komórek endometrium poza jamą macicy. Endometrioza jest chorobą postępującą i może prowadzić do destrukcji innych narządów. Przewlekłe stany zapalne doprowadzają do powstawania między narządami zrostów. Mogą one powodować nieodwracalne zmiany. Ogniska endometriozy często prowadzą do rozwoju torbieli jajników, które bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do niepłodności. W zaawansowanym stadium choroba przyczynia się również do zaburzeń funkcjonowania jajowodów, jak np. niedrożność.

Przebieg badania klinicznego

W badaniu LUNA testujemy potencjalny nowy lek (badany lek), aby sprawdzić, na ile jest on bezpieczny i czy może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z endometriozą. Porównujemy 3 różne dawki tego leku z placebo (które wygląda identycznie, ale nie zawiera substancji czynnej). Udział w badaniu trwa maksymalnie 48 tygodni i jest związany z odbyciem co najmniej 8 wizyt w ośrodku badawczym. Zespół lekarzy i pielęgniarek uważnie monitoruje stan zdrowia uczestniczek przez cały okres badania.

Do udziału w badaniach mogą zakwalifikować się kobiety, które:

  • mają od 18 do 45 lat (włącznie)
  • mają rozpoznaną endometriozę (za pomocą laparsokopii lub laparotomii), kt ra wywołuje b l o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

Jeśli chcesz zgłosić się do udziału w badaniach klinicznych, skontaktuj się z nami.

Udział w badaniu jest dobrowolny i w każdej chwili można z niego zrezygnować. W przypadku pytań prosimy o kontakt z zespołem badawczym we Wrocławiu.

Malwina Prygiel
malwina.prygiel@dcg.wroclaw.pl tel.: + 48 535 395 207