Badania dla kobiet ciężarnych

Zalecane przez lekarza badania odzwierciedlają ogólny stan zdrowia kobiety ciężarnej. Pozwalają także ocenić prawidłowość przebiegu ciąży oraz są niezbędne przed przygotowaniem kobiety do porodu. Poszczególne badania odzwierciedlają stan narządów wewnętrznych, takich jak nerki czy wątroba, zaś badania hormonalne pozwalają na bezpieczne kontrolowanie przebiegu ciąży.

Dla prawidłowego rozwoju ciąży istotne są także badania w kierunku anemii, cukrzycy czy infekcji dróg moczowo-płciowych. Wykluczenie nabytych podczas ciąży zakażeń toksoplazmą oraz wirusami różyczki, HIV czy HBV i HCV jest niezwykle ważne dla zdrowia matki i dziecka. Przed porodem wymagane jest także oznaczenie grupy krwi.

 

Zalecane badania DLA KOBIET W CIĄŻY obejmują:

Badanie ogólne moczu

Jest podstawowym badaniem odzwierciedlającym funkcję układu moczowego. Badanie to służy do wykrywania m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Zakażenia układu moczowego są jedną z głównych przyczyn powikłań położniczych.

Morfologia krwi

to analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych i płytek). Badanie to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

Poziom glukozy

to podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy. Jej wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie jest niezwykle ważne dla zdrowia kobiety ciężarnej i jej przyszłego dziecka.

ALT, ALP

to próby wątrobowe oceniające funkcje wątroby i dróg żółciowych.

Kreatynina

badanie to pozwala wskazać na ewentualne choroby nerek.

Żelazo

do pewnego momentu anemię u przyszłych matek traktuje się jako stan fizjologiczny. Jednak nieprawidłowy, niski poziom żelaza może świadczyć o niewystarczającej podaży żelaza lub jego złym przyswajaniu. Wynikiem niedoboru żelaza może być anemia związana z patologią ciąży.

Grupa krwi z kartą identyfikacyjną (2 ozn.)

niezbędne badanie przed porodem. Raz wykonana karta grupy krwi jest przydatna i ważna do końca życia.

Progesteron

jest hormonem odpowiedzialnym m.in. za „utrzymanie ciąży”. Jego niedobór może zakłócić wynik przebiegu ciąży.

Beta HCG

jest hormonem, który jest pierwszym wskaźnikiem, że kobieta jest w ciąży. Badanie wykonuje się w celu jej potwierdzenia oraz monitorowania późniejszego przebiegu.

HBs przeciwciała (anty-HBs)

to badanie pozwalające ocenić potrzebę powtórnego szczepienia przeciw żółtaczce typu B. U osób nieszczepionych wynik dodatni wskazuje na kontakt z wirusem HBV (wirus zapalenia wątroby typu B) i potrzebę specjalistycznej diagnostyki.

HCV przeciwciała (anty-HCV)

to badanie pozwalające stwierdzić kontakt z wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C).

HIV

to badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV, niezbędne przed porodem.

USR

to badanie w kierunku wykrycia zakażenia jedną z chorób wenerycznych (badanie wymagane przed przyjęciem do szpitala).

Toksoplazmoza IgM

badanie w kierunku toksoplazmozy pozwala stwierdzić czy kobieta ma przeciwciała przeciwko tej chorobie. Wynik ujemny wyklucza zakażenie w ciąży pasożytem Toxoplasma gondii. Toksoplazmoza przebyta w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu oraz może być przyczyną problemów w przebiegu ciąży.

Różyczka IgM

to badanie, które oznacza się w celu potwierdzenia odpowiedniej ochrony przeciw zakażeniu tą chorobą. Wynik ujemny wyklucza zakażenie w ciąży wirusem różyczki.