Implant antykoncepcyjny we Wrocławiu

JAK WYBRAĆ?

Nowoczesna antykoncepcja daje wiele możliwości wyboru i często pacjentki czują się zagubione w natłoku informacji. Ważne, by mieć na uwadze, że nie każdy reaguje tak samo na różne substancje, więc co innego może być dla niego odpowiednie. Dobór najlepszych rozwiązań pozostaje zatem indywidualną kwestią, którą najlepiej konsultować z lekarzem.

SPOSOBY ANTYKONCEPCJI

 • metody naturalne
  najstarsze ze znanych i stosowanych metod zapobiegania ciąży to naturalne sposoby antykoncepcji (tzw. NPR - naturalne planowanie rodziny). Jest to po prostu regularna obserwacja swojego ciała i odpowiednie odczytywanie sygnałów. Te z pań, które z jakichś powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z innych metod muszą bardzo dobrze znać swój organizm oraz interpretować zmiany zachodzące we własnym ciele.
 • antykoncepcja hormonalna
  Najbardziej rozpowszechnioną metodą, jaką oferuje nam nowoczesna antykoncepcja jest kuracja hormonalna. Bez względu na formę, czy jest to pigułka czy plaster, sposób działania jest taki sam. Do naszego organizmu wprowadzane są hormony, które osłabiają funkcjonowanie układu rozrodczego.

 • metody mechaniczne i chemiczne
  Mechaniczna antykoncepcja to określenie popularnych środków, tj. prezerwatywy, krążki, wkładki domaciczne. Ich sposób działania polega na fizycznym uniemożliwieniu plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Istnieją także chemiczne metody antykoncepcji, np. żele i pianki plemnikobójcze. • nowoczesne spirale
  Spirala antykoncepcyjna to bardzo wygodny sposób antykoncepcji.
  Jak działa?
  Po umieszczeniu w macicy specjalny pojemniczek (umieszczony na ramce przypominającej literę T) uwalnia codziennie odpowiednią dawkę hormonu. Wkładka domaciczna zwana popularnie spiralką działa na kilka sposobów. Po pierwsze, przez samą swą obecność tworzy nieprzyjazne środowisko dla plemników. Po drugie, przyczynia się ona do rozrostu błony śluzowej, przez co nie jest ona w stanie przyjąć komórki jajowej. I po trzecie wreszcie, powoduje gęstnienie śluzu w szyjce macicy, co powoduje brak możliwości przenikania plemników. Według badań klinicznych w grupie 1000 kobiet tylko od 2 do 4 zachodzi w ciążę pomimo stosowania tej metody antykoncepcji. Jest to wynik porównywalny z wynikami sterylizacji.
  Jak założyć?
  Wkładkę taką zakłada lekarz ginekolog. Sam zabieg jest szybki i bezbolesny. Założenia powinno dokonywać się podczas miesiączki. Jest to metoda, która może być stosowana już około sześciu tygodni po porodzie. Przez okres noszenia wkładki możliwe jest całkowite zaniknięcie krwawień miesięcznych. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak w pełni odwracalna. Po zaprzestaniu jej stosowania zajście w ciążę jest możliwe już w drugim, trzecim cyklu.
  Jak długo działa?
  Czas działania takiej wkładki to od 3 do 5 lat. Mogą one być stosowane zarówno przez kobiety, które już rodziły dzieci, jak i przez te, które nie mają dzieci. Wymiary wkładek są bardzo małe. Większość oferowanych na rynku ma około 3 cm długości. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród kobiet wybierających antykoncepcję hormonalną.
 • ,

 • implant
  Implant antykoncepcyjny to rozwiązanie bazujące na umieszczeniu pod skórą pacjentki małego pojemniczka z dawką hormonu. Sam implant ma 2 mm grubości i 4 cm długości. Aplikacja jest podobna do otrzymania zastrzyku. Metoda ta jest stosowana na świecie od kilkunastu lat i równie skuteczna co wkładki domaciczne. Implant nieustannie uwalnia hormon, dzięki czemu zatrzymana zostaje owulacja, a przez zagęszczony śluz w macicy, plemniki nie dostają się do komórki jajowej. Najczęściej umiejscawia się go po wewnętrznej stronie ramienia, gdzie bardzo cienki naskórek ułatwia rozprowadzenie progestagenu po całym organizmie. Przyswajanie hormonu poprzez skórę zapobiega powstawaniu efektów ubocznych. Implant może być skuteczny nawet przez 5 lat, jednak za optymalny czas użytkowania uważa się okres 3 lat. Po tym czasie należy stary zastąpić nowym.

PORÓWNANIE WKŁADEK ANTYKONCEPCYJNYCH OFEROWANYCH W NASZYM CENTRUM

CECHA WKŁADKA
  Mirena® Levosert® Kyleena®
Cu 375 ®
IUB Ballerine®
Rozmiar 
(wys. x szer.)
32mm x 32mm 32mm x 32mm 28mm x 30mm 18mm x 36mm dostępna w dwóch rozmiarach, o średnicy 12mm i 15 mm.
Długość działania 6 lat 6 lat* 5 lat 5 lat 5 lat
Dawka hormonu
-
lewonorgestrelu
52mg (20µg/dzień) 52mg (20µg/dzień) 19,5 mg wolna od hormonów, jej działanie polega na uwalnianiu niewielkich ilości miedzi do jamy macicy wolna od hormonów, jej działanie polega na uwalnianiu niewielkich ilości miedzi do jamy macicy
Dla kogo Zaleca się stosowanie u kobiet, które już urodziły dziecko Zaleca się stosowanie u kobiet, które już urodziły dziecko Można stosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dla każdej kobiety, która już urodziła dziecko jak również dla kobiet które nie rodziły Dla każdej kobiety, która już urodziła dziecko jak również dla kobiet które nie rodziły


*Prowadzone są badania kliniczne, które mogą potwierdzić jej skuteczność do 6 lat

 

PAMIĘTAJ, ŻE WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE, LECZ KAŻDORAZOWO POWINIEN BYĆ ON KONSULTOWANY Z LEKARZEM!