Start / Oferta / Urologia - Oferta

Umów wizytę online 71 721 32 00

Urologia - Oferta

Urologia to dziedzina chirurgii zajmująca się leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. W naszej poradni zajmujemy się leczeniem i diagnozowaniem:


- łagodnego rozrostu prostaty,
- przerostu prostaty,
- zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych,
- nietrzymania moczu,
- niepłodności,
- zaburzeń erekcji,
- częstego oddawania moczu,
- chorób przenoszonych drogą płciową
- krótkiego wędzidełka,
- stulejki,
- wodniaka jądra
- inne choroby urologiczne.

W ramach diagnostyki wykonywane jest USG urologiczne, które obejmuje ocenę nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę gruczołu krokowego (prostaty). Wykonujemy USG zarówno przez powłoki brzuszne, jak i USG przezodbytnicze. Oprócz USG wykonujemy również badanie cewkowego przepływu moczu u mężczyzn (uroflowmetria), które pozwala na określenie rodzaju zaburzeń, będących przyczyną nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Większość chorób urologicznych można leczyć zachowawczo stosując leczenie farmakologiczne jednak część z nich wymaga leczenia chirurgicznego. Każdy zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, gdzie podczas rozmowy z Pacjentem lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz wstępne badanie lekarskie. Razem z lekarzem podejmiesz decyzję o wyborze odpowiedniej dla siebie formy leczenia.

Proponujemy najnowocześniejsze metody zabiegów urologicznych, które nie tylko pozwalają szybko wrócić do normalnego trybu życia, ale są też skutecznym rozwiązaniem dokuczliwych problemów.

Świadczenia w ramach opieki urologicznej wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie. Zakres wszystkich zabiegów oraz ceny znajdują się w zakładce cennik poradni specjalistycznych. Kliknij i przejdź do cennika.


Urologia: najważniejsze inforamcje

Urolog dla mężczyzn
Urolog zajmuje się u mężczyzny badaniem i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego: stanów zapalnych, zaburzeń funkcji, nieprawidłowości rozwojowych, nowotworów i wielu innych. Wizyta u urologa należy do najczęściej unikanych przez mężczyzn wizyt lekarskich. Mimo, że mamy XXI wiek, to przekonanie o wstydliwości badania nadal w społeczeństwie pokutuje. A szkoda, bo czas, także w przypadku tych schorzeń, nie jest naszym sprzymierzeńcem.
Urolog dla kobiet
Schorzenia narządów rodnych kobiety często współistnieją lub nawet są skutkiem chorób (wad) układu moczowego. Dostępność w DCG lekarzy urologów umożliwia ich współpracę z zespołem ginekologów. Często jest niezbędne do uzyskania stanu całkowitego wyleczenia u wielu pacjentek.

Kobiety bagatelizują objawy infekcji układu moczowego lecząc się „domowymi” sposobami. Banalnie wyglądająca infekcja może mieć jednak bardzo poważne skutki w postaci zapalenia wyższych odcinków układu moczowego (nerki) lub skończyć się nawet bezpłodnością. Wiele chorób układu moczowego można i trzeba leczyć by nie dopuścić do groźnych powikłań. Jeśli kobieta odczuwa niepojące ją objawy powinna poinformować o tym swojego ginekologa lub od razu umówić się na konsultację urologiczną.
Najczęstsze dolegliwości
1. Nietrzymanie moczu - Zaburzenia w oddawaniu moczu niezależnie od pory dnia lub nocy. Związane z wysiłkiem lub nie.
2. Ból przy oddawaniu moczu - Ból pojawiający się na początku mikcji lub w czasie jej trwania.
3. Zmiany w moczu - białkomocz, krwiomocz, ropomocz, spieniony mocz, ciemna barwa moczu
4. Zmiany w ilości oddawanego moczu - więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu
5. Wyczuwalny dyskomfort jąder - Ból lub obrzęk, wyczuwalne zmiany guzowate
6. Inne kłopoty z oddawaniem moczu - Uczucie parcia na pęcherz
7. Ból po urazie - Ból po urazie w okolicach podbrzusza
8. Pieczenie lub swędzenie cewki moczowej - Niezależne od oddawania moczu
9. Zmiany w wyglądzie prącia - zaczerwienienia, obrzęki, deformacje
10. Ból w dolnej i środkowej części pleców - Ból ostry lub przewlekły
11. Inne istotne zaburzenia - Zaburzenia erekcji, niepłodność
Leczenie operacyjne stulejki
Stulejka to wada anatomiczna u chłopców i mężczyzn. Może być wrodzona lub nabyta. Zabieg zlikwidowania stulejki jest prosty i krótki. Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa.

U części mężczyzn problemy ze ściąganiem napletka pojawiają się wyłącznie w przypadku członka w stanie erekcji. Może utrudniać odbycie stosunku płciowego, oddawanie moczu. Może dojść do załupka, czyli do niemożności powrotnego ściągnięcia przewężonego napletka z rowku zażołędnego na żołądź. Wtedy konieczny jest szybki zabieg operacyjny, polegający na obrzezaniu. U osób w podeszłym wieku stulejka może być przyczyną zwiększonego ryzyka rozwoju raka prącia.

Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, tak by swobodnie dawał się zsuwać z żołędzi lub na całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu). Mężczyźni, u których wykonano zabieg likwidacji stulejki powinni przez miesiąc powstrzymać się od współżycia.
Operacja Załupka
Załupek jest stanem chorobowym, w którym odprowadzenie napletka na żołądź jest niemożliwe. Jego przyczyną jest stulejka. Nie odprowadzony załupek powoduje zaburzenia krążenia krwi w napletku i może doprowadzić do jego martwicy. Zabieg jest wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia. Po zabiegu konieczne jest przyjmowanie leków antybakteryjnych, a pacjent powinien być zakwalifikowany do planowego zabiegu obrzezania.
Obrzezanie całkowite
Mężczyźni, którzy decydują się na obrzezanie ze względów higienicznych zazwyczaj decydują się na całkowite usunięcie napletka. Zabieg pozwala utrzymać prącie w stosownej higienie oraz obniżyć ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych. Decydując się na zabieg jednak z powodów estetycznych warto wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, który przedstawi wszystkie możliwości i pomoże podjąć decyzję na temat obrzezania całkowitego lub częściowego.

Obrzezanie całkowite polega na usunięciu napletka w wyniku czego żołądź jest odkryta zarówno podczas spoczynku jak i wzwodu. Po zabiegu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Rana goi się zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. W tym czasie wskazane jest unikanie stosunków seksualnych. Ból po zabiegu można złagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub środki działające miejscowo.
Obrzezanie częściowe
Zabieg obrzezania częściowego różni się od całkowitego ilością wycinanego napletka. W przypadku obrzezania częściowego pozostawiony napletek zakrywa całość lub część żołędzi (w stanie spoczynku). Powrót do zdrowia następuje w ciągu dwóch tygodni. Po zabiegu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Natomiast w okresie do 4 tygodni zalecana jest powściągliwość seksualna.
Podcięcie krótkiego wędzidełka
Zbyt krótkie wędzidełko może utrudniać współżycie seksualne a nawet wykonanie czynności higienicznych – w takich sytuacjach zaleca się jego chirurgiczne podcięcie, która poprawi jakość życia pacjenta.

Wędzidełko to niewielki fałd skóry łączący napletek z żołędziem prącia. Znajduje się w dolnej części prącia i jest szczególnie czułe na bodźce dotykowe. Zabieg ten ma na celu uwolnienie napletka.

Całkowity czas gojenia się wynosi około 10 dni i w tym czasie należy unikać współżycia, gdyż dochodzi do miejscowego podrażnienia. Wstrzemięźliwość seksualna jest wskazana przez okres 4-5 tyg. do pełnego wygojenia rany. Zerwanie wędzidełka poprawi jakość doznań podczas współżycia, nie ma powodu do niepokoju.
Operacja wszczepienia implantu jądra
Mężczyzna, który zmaga się z brakiem jądra w mosznie, nie musi już ukrywać swojego problemu. Może dokonać korekty defektu kosmetycznego jakim jest wczepienie protezy jądra. Wszczepienie implantu jądra jest stosunkowo prostym zabiegiem, który ma duże znaczenie w poprawie samooceny pacjentów. Po zabiegu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Operacja wodniaka jądra
Leczenie wodniaka jądra jest operacyjne i przynosi dobre efekty. Operacja wykonywana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu regionalnym lub w wyjątkowych przypadkach dożylnym (przeciwskazania do znieczulenia regionalnego). Po operacji pacjent pozostaje w oddziale przez kilka dni. Przez około 6 tygodni po zabiegu wskazany jest oszczędzający tryb życia.

Operacja sposobem Bergmann'a - metoda operacyjnego leczenia wodniaka jądra polegająca na wycięciu nadmiaru osłonek jądra i założeniu szwu hemostatycznego na ich brzegi. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Po obłożeniu pola operacyjnego urolog nacina skórę moszny i preparuje osłonki wodniaka, który wydobywany jest poza worek mosznowy. Kolejnym krokiem jest ewakuacja płynu z wodniaka jądra. Najczęściej płyn w wodniaku jądra jest koloru słomkowego, wodojasny. Czasami płyn wodniaka może być mętny lub podbarwiony krwią w przypadku przebytego urazu. Po wycięciu osłonek urolog zakłada odpowiedni szew hemostatyczny na ich brzegi. Do moszny wprowadzany jest dren, który z reguły usuwany jest następnego dnia.

Operacja sposobem Winkelmann'a - operacja wodniaka jądra polegająca na wypreparowaniu wodniaka, ewakuacji płynu z wodniaka i odpowiednim wywinięciu jego osłonek. Przebieg operacji i pooperacyjny jest taki sam jak w przypadku operacji sposobem Bergmann'a

W każdy zabieg operacyjny wkalkulowane są powikłania typowe dla danej operacji. Częstość pojawienia się zapalenia jądra u pacjentów po operacji wodniaka jądra jest wyraźnie większa w porównaniu z populacją zdrową. Zapalenie jądra może przedłużyć okres hospitalizacji i z reguły opóźnia powrót do pełnej aktywności fizycznej. Pacjenci po operacji wodniaka jądra powikłąnej zapaleniem jądra otrzymują przedłużoną antybiotykoterapię i leki niesterydowe przeciwzapalne. Każde zapalenie jądra niesie ze sobą ryzyko powstania ropnia jądra lub zaniku jądra.