Start / Oferta / Proktologia w DCG

Umów wizytę online 71 721 32 00

Proktologia w DCG

Proktologia to dziedzina chirurgii zajmująca się leczeniem schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego – odbytu i odbytnicy. W naszej poradni leczone i diagnozowane są m.in.:


- żylaki odbytu i odbytnicy (hemoroidy),
- kłykciny kończyste,
- szczeliny odbytu,
- przetoki okołoodbytnicze,
- ropnie okołoodbytnicze,
- torbiele włosowe, włókniaki,
- polipy kanału odbytu i odbytnicy,
- przerosłe brodawki odbytnicze,
- fałdy skórne,
- nietrzymanie stolca,
- zmiany łagodne i złośliwe okolic odbytu
- krwawienia i świąd,
- krwiaki okołoodbytnicze i inne.

W ramach diagnostyki wykonywana jest anoskopia (wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy) oraz rektoskopia (badanie endoskopowe odbytnicy). Większość chorób proktologicznych można leczyć zachowawczo stosując leczenie farmakologiczne, dietetyczne, psychologiczne. Część z nich wymaga jednak leczenia chirurgicznego.
Każdy zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, gdzie podczas rozmowy z Pacjentem lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz wstępne badanie lekarskie. Szerokie możliwości diagnostyczne m.in. rektoskopia, anoskopia pozwalają na dokładną ocenę zaawansowania choroby. Razem z lekarzem podejmiesz decyzję o wyborze odpowiedniej dla siebie formy terapii.

Proponujemy najnowocześniejsze metody zabiegów proktologicznych, które nie tylko pozwalają szybko wrócić do normalnego trybu życia, ale są też skutecznym rozwiązaniem dokuczliwych problemów.

W DCG istnieje możliwość kompleksowego leczenia: chirurg, dietetyk, psycholog.
Świadczenia w ramach opieki proktologicznej wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie.
Zakres wszystkich zabiegów oraz ceny znajdują się w zakładce cennik poradni specjalistycznych. Kliknij i przedjź do cennika.


Proktologia: najważniejsze inforamcje

Proktolog dla mężczyzn
Wielu mężczyznom łatwiej jest dbać o własne samochody niż o swoje zdrowie. Pamiętajmy jednak, że właściwa profilaktyka i wczesne leczenie daje niemal gwarancje powrotu do zdrowia i nie znaczy to wcale, że idziemy do lekarza dopiero wówczas gdy niepokoją nas jakieś objawy. Warto się badać okresowo nawet wtedy gdy tych objawów jeszcze nie ma. Zwłaszcza wtedy.

Pamiętajmy, że wszystkie poważne schorzenia (mamy tu na uwadze przede wszystkim choroby nowotworowe) bardzo długo nie dają żadnych objawów. Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, odbytu i odbytnicy. Lekarze zajmujący się tą dziedziną medycyny to chirurdzy, choć sama proktologia coraz rzadziej ma charakter inwazyjny.

Wiele schorzeń da się leczyć zachowawczo. Niestety nadal wielu mężczyzn bagatelizuje poważne objawy, jakim jest krwawienie, lecząc się na własną rękę. Często ukrywają przez lata te dolegliwości, tłumacząc się wstydem przed badaniem a przecież sama wizyta u proktologa niewiele się różni od wizyty u urologa. Często owe krwawienia, zwłaszcza u osób młodych, mają swoje przyczyny w postaci hemoroidów czy szczelin odbytu. Każdorazowo jednak należy wykluczyć podłoże nowotworowe.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy natychmiast zasięgnąć konsultacji lekarskiej tym bardziej, że wizyta u proktologa nie wymaga szczególnego przygotowania a im szybciej podejmiemy terapię tym mniej dokuczliwe będą objawy. Wczesna diagnostyka w przypadku zmian nowotworowych to niemal gwarancja pełnego wyleczenia. U mężczyzn po 40 roku życia warto wdrożyć w program osobistej kontroli nad własnym zdrowiem - rektoskopię i kolonoskopię.
Proktolog dla kobiet
Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, odbytu i odbytnicy. Mimo, że lekarze zajmujący się tą dziedziną medycyny to chirurdzy to sama proktologia ma coraz rzadziej charakter inwazyjny. Wiele schorzeń da się leczyć zachowawczo. Niestety nadal wiele kobiet bagatelizuje poważne objawy (np. krwawienie) lecząc się na własną rękę. Często ukrywają te dolegliwości przez lata, tłumacząc się wstydem przed badaniem a przecież sama wizyta u proktologa niewiele się różni od wizyty w gabinecie ginekologicznym. Chociaż przyczynami krwawień z odbytu, zwłaszcza u kobiet młodych, są najczęściej hemoroidy czy tzw. szczeliny odbytu, to każdorazowo należy wykluczyć ich podłoże nowotworowe.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy natychmiast zasięgnąć konsultacji lekarskiej, tym bardziej, że wizyta u proktologa nie wymaga szczególnego przygotowania a im szybciej podejmiemy terapię tym mniej dokuczliwe będą objawy. W przypadku zmian nowotworowych wczesna diagnostyka to niemal gwarancja pełnego wyleczenia.
Hemoroidy
Problem żylaków odbytu dotyczy coraz szerszej grupy pacjentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Epoka wszechobecnych komputerów sprawia, że coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, stosuje niewłaściwą dietę, często pojawiają się przy tym przewlekłe zaparcia. Dolegliwości z powodu hemoroidów początkowo bywają bagatelizowane. Nie warto czekać, już teraz umów się z jednym z naszych lekarzy. Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które znajdują są 2-3 cm powyżej górnej części kanału odbytu. Występują u każdego z nas, także u Ciebie. Na skutek siedzącego trybu życia, złej diety lub przebytych chorób zachodzą w nich zmiany chorobowe. W efekcie guzki i zaczynają się przemieszczać na zewnątrz.

Wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania hemoroidów:
I stopień - guzki nie są widoczne na zewnątrz ale pacjent może odczuwać pewien dyskomfort: swędzenie, częste parcie, swędzenie, może pojawić się podczas wypróżniania niewielkie krwawienie.. Drugi etap to znacznie bardziej dokuczliwe swędzenie i pieczenie
II stopień - objawy podobne jak w pierwszym ale mocniej nasilone, guzki wypadają podczas parcia ale cofają się jeszcze samoistnie.
III stopień - to silne krwawienia podczas wypróżniania, guzki nie cofają się już same i wymagają ręcznego wprowadzenia, pojawia się ból i uciążliwy świąd, uczucie częstego parcia na stolec i niepełnego wypróżnienia.
IV stopień – na tym etapie guzki ulegają niedokrwieniu i zakrzepicy.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii w ramach poradni proktologicznej proponujemy szeroki zakres leczenia hemoroidów metodą:
- Krioterapii, zamrażanie hemoroidów parami ciekłego azotu lub podtlenkiem azotu,
- Gumkowanie metodą Barrona, zakładanie nas nasadę hemoroidu gumową podwiązkę,
- Skleroterapia, wstrzykiwanie specjalnego preparatu pod śluzówkę wokół powiększonego hemoroidów,
- Operacja metodą HAL-RAR– Selektywne podwiązanie tętnic hemoroidalnych wraz z plastyką splotów hemoroidalnych (hemoroidopexia)
- Operacje hemoroidów sposobem Longo (Hemoroidopexia szwem okrężnym z użyciem staplera)
Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Infekcja wirusem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obejmuje narządy płciowe oraz okolice odbytu. Główne objawy to wykwity pojawiające się na skórze. U mężczyzn zmiany chorobowe znajdują się najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. U kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy. Leczenie kłykcin kończystych jest niezbędne, gdyż nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. A w niektórych przypadkach mogą przeobrazić się w zmiany nowotworowe.

W naszym Centrum kłykciny kończyste usuwane są przy pomocy:
- Elektrokoagulacji
- Krioterapii
- Laseru MonaLisa Touch
Szczelina odbytu
Szczelina odbytu to patologiczne pęknięcie kanału odbytu. Problem ten może dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn. U kobiet przede wszystkim przyczyną może być długotrwały poród lub duża liczba porodów. Ponadto czynnikami powstania tego problemu mogą być zaparcia, zaburzenia motoryki jelit, niedokrwienie zwieracza odbytu a także biegunki. Niewyleczona szczelina odbytu może prowadzić do nawrotów choroby. Najczęstszymi objawami są przede wszystkim silny ból i krwawienie, ponadto swędzenie i wydzielina, które składają się na obraz tzw. mokrego odbytu. Forma ostra szczeliny odbytu jest trudnym do wygojenia schorzeniem, które po kilku tygodniach może przekształcić się w formę przewlekłą. Dlatego niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem by poddać się odpowiedniej terapii.

Nasze Centrum ma do zaoferowania innowacyjne zabiegi leczenia szczeliny odbytu:
- Wycięcie szczeliny (elektrokoagulacja lub laser CO2 ),
- Kriochirurgia,
- Operacja szczeliny odbytu z pełnym wycięciem kompleksu szczeliny.
Przetoka okołoodbytnicza
Przetoka okołoodbytnicza (przetoka odbytu) to nieprawidłowe połączenie pomiędzy skórą, a kanałem odbytu. Można wyróżnić kilka rodzajów kanałów: proste i kręte, jednotorowe lub rozwidlone, z jednym bądź wieloma otworami skórnymi. Zwykle otwory te znajdują się w okolicy odbytu, ale mogą występować także nad kością guziczną, w pachwinach i na pośladkach. Przyczyną powstania przetoki jest infekcja bakteryjna gruczołów, które znajdują się w kanale odbytu. Objawy choroby przetoki okołoodbytniczej to miedzy innymi: wyciek ropny z kanału odbytu, uczucie przykrej wilgoci na skórze przy odbycie, świąd, pieczenie, gorsze trzymanie gazów i stolca. W przypadku tak poważnego problemu Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem specjalistą. Szczególną czujność powinni zachować mężczyźni, ponieważ ten problem najczęściej dotyka właśnie ich.

W naszym Centrum proponujemy:
- Małoinwazyjne leczenie przetoki okołoodbytniczej (igły kulkowe do płukania, giętkie sondy analne, haczyki kryptowe, preparat kolagenowy Permacol.)
- Założenie drenażu na przetokę okołoodbytniczą (ostry stan proktologiczny lub przygotowanie do leczenia zabiegowego przetoki)
Ropień okołoodbytniczy
Ropień okoploodbytniczy to uformowany zbiornik ropy pośród tkanek miękkich. Przyczyną powstawania typowych ropni okołoodbytniczych jest zablokowanie ujścia gruczołów okołoodbytowych. Są one rozmieszczone wokół kanału odbytu i uchodzą do krypt odbytowych, na wysokości linii zębatej. Brak odpływu śluzu z gruczołu szybko prowadzi do zwiększonego wzrostu flory bakteryjnej, co skutkuje uformowaniem ropnia okołoodbytniczego.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii proponujemy:
- Drenaż/ nacięcie ropnia okołoodbytniczego w znieczuleniu ogólnym
Torbiel Włosowa, Włókniak, Przerosłe brodawki odbytnicze
Torbiel włosowa jest przewlekłym procesem zapalnym bruzdy międzypośladkowej mogącym przejść w ostry stan zapalny z powstaniem ropnia. Choroba najczęściej dotyczy młodych mężczyzn i występuje u nich cztery razy częściej niż u kobiet. Uważa się, że torbiel włosowa powstaje jako reakcja zapalna na drążące w niesprzyjających okolicznościach w głąb skóry włosy. Objawami choroby są przede wszystkim ból w górnej części bruzdy międzypośladkowej, pojawiający się guz zapalny w tej okolicy oraz wyciek treści śluzowo-ropnej lub ropnej. Niekiedy jedyną oznaką choroby może być zapalenie tkanki podskórnej (ból i zaczerwienienie) w okolicy kości ogonowej. Objawom choroby może towarzyszyć stan podgorączkowy lub gorączka.

Rozpoznanie choroby odbywa się podczas wywiadu z lekarzem na podstawie charakterystycznych wymienionych wyżej objawów i lokalizacji problemu. Dodatkowe badania diagnostyczne dokonuje się tylko w przypadku trudności określenia choroby (czasami schorzenie to należy różnicować z przetoką okołoodbytniczą).

Proponowane zabiegi w Dolnośląskim Centrum Ginekologii to:
- Małoinwazyjne wycięcie torbieli włosowej (pilonidalnej) metoda „pit picking” w znieczuleniu miejscowym
- Wycięcie torbieli włosowej (Sinus pilonidalis) w znieczuleniu ogólnym.

Ponadto w naszej placówce można wykonać wycięcie włókniaka, przerosłej brodawki lub innej zmiany tkanki miękkiej odbytu w znieczuleniu miejscowym zabiegiem elektrokoagulacji lub chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym (laserem CO2 lub skalpelem elektrycznym).
Fałdy skórne
Luźne fałdy skórne znajdują się wokół odbytu. Problem może dotykać zarówno kobiety jak i mężczyzn. Fałdy skórne mogą powstawać w wyniku przebycia zakrzepicy okołoodbytniczej, żylaków odbytu. Do ich powstawania predysponują także ciąża, poród, duży wysiłek fizyczny często połączony z dźwiganiem.

Niemniej jednak problem ten jest wstydliwy i uciążliwy, utrudnia higienę osobistą, a przede wszystkim stanowi problem kosmetyczny. Narastający dyskomfort oraz ryzyko powstania stanu zapalnego wokół odbytu powinno wpłynąć na decyzje szybkiego kontaktu z lekarzem. Pacjenci, pragnący poprawić komfort swojego życia, również mogą skorzystać z zabiegu usunięcia fałdów skórnych.

Lekarz może zaproponować adekwatne i optymalne rozwiązanie tego problemu np.:
- Usunięcie fałdów skórnych(plastyka) odbytu w znieczuleniu miejscowym (elektrokoagulacje).
Plastyka okolic odbytu, wybielanie okolic intymnych
Okolice intymne są ważnym miejscem pod względem estetycznym. Dla wielu osób nieatrakcyjny wygląd tych miejsc może powodować uczucie zawstydzenia czy nawet kompleksy i wywoływać zahamowania seksualne. Nasza placówka oferuje możliwość poprawy wyglądu okolic odbytu metodą elektrokoagulacji, a także wybielanie okolic intymnych laserem MonaLisa Touch.

Wybielanie to zabieg coraz bardziej popularny w dzisiejszych czasach. Do tej pory można było stosować tylko kremy, które niejednokrotnie bardzo podrażniały te wrażliwe okolice. Dziś mamy nowoczesne rozwiązanie- laser, który rozjaśnia, ale i odmładza, rewitalizuje poddaną działaniu lasera okolicę. Zabieg trwa tylko kilka minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Lekarz może zaproponować adekwatne i optymalne rozwiązanie tego problemu np.:
- Plastyka okolic odbytu w znieczuleniu miejscowym (metodą elektrokoagulacji),
- Wybielanie okolic intymnych laserem Mona Lisa Touch.